Investovanie do nehnuteľnosti je možnosť, ako si zabezpečiť budúcnosť. Ceny majú z dlhodobého hľadiska rastúci charakter. Takýmto spôsobom si môžete prilepšiť až o stovky eur. Investovanie má však omnoho viac výhod.
Snáď každý z nás sa chce určitým spôsobom zabezpečiť. Prilepšiť si na dôchodok alebo nasporiť aspoň menšiu čiastku svojim deťom. V bežnom živote a pri priemernej mzde sa to často nedá, a ľudia tak hľadajú iný spôsob zarábania. Jednou z možností je investícia do realít. Tá môže zaistiť pasívny príjem, no nielen to. Toto sú dôvody, prečo by ste mali investovať aj vy.
Široká ponuka realít
Už dávno je za nami doba, kedy bolo na trhu len zopár realít, z ktorých sa nedalo vybrať. Dnes sa stavia takmer neustále, a ponuka sa stále rozširuje. Sami si môžete vybrať, akú veľkú nehnuteľnosť plánujete kúpiť, v akej cenovej kategórií sa chcete pohybovať alebo aká lokalita je pre vás najlepšia.
Fyzická investícia
Kým investovanie do fondov alebo akcií môže byť dobré, v takomto prípade nikdy neviete, čo sa môže stať. Všetko totiž prebieha v digitálnej forme, a vy nemôžete nijako ovplyvniť pokles. Naopak, investovanie do nehnuteľnosti je hmatateľná a fyzická investícia. Tam, kde dnes svoj pozemok, byt či dom necháte, tam ho zajtra s veľkou pravdepodobnosťou aj nájdete.
Samozrejme, môžeme hovoriť o poklese cien nehnuteľností. Tie sa však nedejú tak náhle ako pri poklese akcií. Zväčša ide o pomenší proces.
Bývanie je základnou ľudskou potrebou
Dôvod, prečo je najlepšie investovať do realít je ten, že ľudia budú vždy hľadať strechu nad hlavou. Bývanie nie je vec štýlu alebo nejakého trendu, ktoré odrazu zmiznú. Vždy sa nájdu ľudia s potrebou bývania a prenájmu bytu. Máte teda takmer stopercentnú istotu, že po kúpe nájdete podnájomníkov takmer okamžite.
Ceny nehnuteľností rastú
Priemerné ceny za meter štvorcový sa za posledné roky neustále zvyšujú. Vďaka tomu môžete mať istotu, že v príťažlivej lokalite si na svojej nehnuteľnosti dobre zarobíte. Cena nájmu sa totižto najčastejšie odvíja od samotnej ceny nehnuteľnosti.
Vedeli ste, že …
Priemerná cena na Slovensku za m² v roku 2006 bola 1000 €. Dnes sa pohybuje v hodnote okolo 1603 € (3Q 2019 – zdroj).
Nehnuteľností neustále pribúda
Kým v predchádzajúcich rokoch by ste na okrajoch miest nič nenašli, dnes sa tam stavajú nové domy a byty. Vznikajú tak pekné a nové miesta s veľkou perspektívou na rast. Výber takejto lokality môže byť risk, no často sa vypláca.
Investovanie je prístupnejšie
Slová ako investícia a investovanie boli ešte pred pár rokmi výhradou bohatších ľudí či veľkých spoločností. Dnes však môže investovať úplne každý. Hypotéky sú prístupnejšie a k peniazom sa tak človek dostane omnoho rýchlejšie.
Hypotéku splatíte omnoho jednoduchšie
Ak ste si na kúpu nehnuteľnosti vzali hypotéku, splatíte ju jednoduchšie. V danej nehnuteľnosti budete mať nájomníka, ktorý bude platiť prenájom. Tým pádom získate určité finančné prostriedky na pokrytie splácania úveru. V mnohých prípadoch sa stáva, že nájom dokonca prevyšuje mesačnú splátku. Ostatné peniaze tak fungujú ako pasívny príjem.
TIP:
Pri výpočte prenájmu berte do úvahy cenu nehnuteľnosti, lokalitu a taktiež priemernú sumu prenájmu nehnuteľností v okolí.
Pasívny príjem
Investícia do realít sa deje najčastejšie z dôvodu pasívneho príjmu. Kto z nás by nechcel len tak sedieť, kým mu na účet prichádzajú peniaze? Samozrejme, suma z nájmu musí pokryť aj iné výdavky spojené s nehnuteľnosťou. Nejaká čiastka však pôjde aj vám.
Investovanie je vážna, no nie ťažká vec
Pri investovaní je dobré mať rešpekt a brať všetko s rezervou, no rozhodne sa toho netreba báť. Po samotnej kúpe nehnuteľnosti je dôležité počítať s:
- opotrebovaním zariadenia v nehnuteľnosti,
- neobsadenia danej nehnuteľnosti.
Taktiež sa zamerajte na:
- cenu prenájmu v danej lokalite,
- okolitú infraštruktúru,
- služby,
- dostupnosť MHD,
- možnosti parkovania,
- hluk.
Záver
Investovanie je zhodnocovanie peňazí vložením do nehnuteľností. Tak jednoducho ako to znie, to aj je. Buďte obozretní, dávajte si pozor na maličkosti, no nebojte sa toho. Oblasť investovania je naozaj rozmanitá.
Obrázky: https:// pixabay.com