Kupovanie bytu je často ťažkou úlohou. Samotnej kúpe predchádzajú dlhé mesiace výberu, porovnávania a následného vybavovania všetkých potrebných detailov. Prvá fáza, výber bytu, je však kľúčová a je potrebné vyhnúť sa nepríjemným chybám. Tie by vám následne mohli kúpu alebo aj život v byte znepríjemniť.
Okolie
Samotné okolie, v ktorom budete bývať, je veľmi dôležité. Ak máte radšej prírodu a ráno sa radi prebúdzate s pohľadom na rieku, rozhodne by ste si nemali kupovať byt, ktorého výhľad z okna je nasmerovaný na rušnú ulicu.
Mnoho ľudí robí veľkú chybu v tom, že sa im zapáči byt, ktorého lokalitu a okolie ešte nevideli. Kúpia si byt v nádeji, že si zvyknú. Aj keď s okolím nie sú spokojní. Často sa však stane, že si nezvyknú.
Ešte predtým, ako si vôbec začnete byt prezerať a zameriavať sa naň, prezrite si, ako vyzerá jeho lokalita.
Vedeli ste, že …
až 50 % z ceny nehnuteľnosti sa odvíja od lokality, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza?
V okolí nesmie chýbať
- centrum so základnými obchodmi
- cesty pre jednoduché dochádzanie do iných miest
- škola
Kvalitné miesto pre život
Kým mestá majú väčšiu pravdepodobnosť smogu a znečisteného ovzdušia, dediny sú v tomto presný opak. Ak vás však láka ruch veľkomesta, nebojte sa investovať do bytu práve v meste. Zamyslite sa však nad vzdialenosťou od skládok a nejakého odpadu.
Vzdialenosť
Zdá sa to ako nepodstatná maličkosť. Vzdialenosť dokáže občas urobiť omnoho viac problémov, ako sa na prvý pohľad môže zdať.
Byt, ktorý je od vašej práce či dôležitých miest príliš vzdialený, vám môže dochádzanie nepekne predĺžiť. Dôležité je preto vyberať si svoj budúci príbytok tak, aby bol v blízkosti všetkých potrebných miest ako napríklad práca, rodina alebo obchod.
Nejde však len o samotnú vzdialenosť. Niekedy ani byt v blízkosti vašej práce vám nezaručí, že do nej nebudete dochádzať hodinu. Všetko závisí aj od samotnej dopravnej situácie a ciest.
TIP
Pre tých, ktorí bývajú v blízkosti svojej roboty je omnoho jednoduchšie dostaviť sa do práce alebo školy. Ak bývate bližšie, pokojne môžete využiť aj autobusovú či vlakovú dopravu.
Orientácia bytu
Nesmieme zabudnúť ani na orientáciu bytu a objekty, ktoré by vám mohli tieniť. Základné pravidlo hovorí, že byt by mal byť orientovaný na minimálne dve svetové strany.
Denná zóna, čiže obývačka, by mala byť orientovaná na juh, juhozápad alebo západ. Počas poobedia túto miestnosť zaleje príjemné slnečné svetlo.
Naopak, nočná zóna, čiže spálňa, by mala byť otočená buď na východ alebo sever. Ak chcete vstávať s lúčmi slnka, stavte na východ. Keď nie, na sever.
Nezabúdajte ani na to, aby vám do okien neclonil nejaký objekt ako napríklad iná budova alebo strom. Ak by to bolo len do jedného okna, nemusel by to byť až taký veľký problém. Ak by vám však na celý byt neustále tienil nejaký objekt, mohlo by vám to po chvíli začať vadiť.
Treba myslieť aj do budúcnosti
Hneď pri kúpe bytu je dôležité myslieť nielen na jeho terajšiu, ale následne aj budúcu hodnotu. Najlepšie je počítať s obdobím približne 10 rokov. V tomto čase sa vám môže vaša situácia úplne zmeniť. Nájdete si inú robotu, zväčší sa vám rodina alebo len budete chcieť zmenu.
Práve preto je dobré myslieť do budúcnosti a vybrať si svoj vysnívaný byt v lokalite, ktorá má perspektívu neustáleho rozvíjania. Mestá majú v ekonomickom rozmachu najväčšiu pravdepodobnosť stať sa obľúbenými.
Zhrnutie
- Zamerajte sa na lokalitu, v ktorej sa byt nachádza.
- Dôležitá je aj samotná orientácia bytu.
- Myslite do budúcnosti s obdobím na približne 10 rokov.
- Kvalita ovzdušia môže pri kúpe zavážiť.
Obrázky: https://pixabay.com, https:// pxhere.com, https:// maxpixel.net