Rady a tipy

Viete, čo všetko pri predaji nehnuteľnosti vyrieši za vás maklér?

Viete, čo všetko pri predaji nehnuteľnosti vyrieši za vás maklér?

Ak predávate nehnuteľnosť, obráťte sa na profesionálov. Je to jednoznačne najlepšie riešenie. Ak sa rozhodnete „ísť na vlastnú päsť“, rátajte so starosťami. Vysvetlíme vám, čo všetko za vás dokáže riešiť realitný maklér.

Prečo?

Lebo nehnuteľnosť predávate možno raz, či párkrát za život. A pri takejto životne dôležitej transakcii sa treba vopred vyvarovať možným problémom. Preto jednoznačne odporúčame obrátiť sa na odborníka.

Čo všetko treba riešiť pri predaji nehnuteľnosti

Položiek a nevyhnutných úkonov je celkom dosť. Predávajúci má síce menej povinností, ako kupujúci, ale má zákonnú zodpovednosť. Pri predaji musí mať pripravené, vysporiadané a aj riešiť:

 • prípravu na predaj
 • zistenie stavu nehnuteľnosti, preverenie zmluvných strán
 • vymedzenie nehnuteľnosti, vlastníckych práv vrátane tiarch
 • povinnosť evidencie na liste vlastníctva
 • znalecký posudok
 • stanovenie ceny
 • obhliadky
 • kúpna zmluva
 • podpis kúpnej zmluvy u notára alebo advokáta
 • podanie na katastrálny úrad
 • odovzdanie nehnuteľnosti
 • preberací protokol
 • odhlásenie energií
 • vysporiadanie daňových povinností.

Ten pravý maklér?

Ak nevlastníte realitnú kanceláriu či nemáte známeho, ktorý sa v brandži pohybuje, vyberajte uvážlivo. Zistite si referencie. Neskočte na lep „najvýhodnejšej“ a najlákavejšej ponuke. Hľadajte tých, ktorí sa dlhší čas hýbu vo vašej lokalite. Vyberajte tých, ktorí dokážu vašu nehnuteľnosť pripraviť na predaj precízne. A nebudú vás brať ako ďalšiu „položku“ vo svojom biznise. 

Ak záujemca vidí inzerát, vždy sa rozhoduje nielen podľa ceny, lokality, ale aj pocitu. Ten tiež rozhodne o kúpe. Toto všetko by mal vedieť „ponúknuť na tácke“ profesionálny realitný maklér.   

V čom je kúzlo predaja nehnuteľnosti?

Každý dobrý realitný maklér vie, že to nie je cena. Ani lokalita či stav nehnuteľnosti. Toto sú základné faktory, na ktorých stojí cena. Ale dôležitá je pozitívna emócia. Ak uvažujete o predaji, tak empaticky. Čo by ste riešili pri kúpe nehnuteľnosti? Čo vás zaujme ako prvé? A čo vás zaujme najviac? Čo vás presvedčí o kúpe? Ak viete s vaším realitným maklérom nájsť odpovede na tieto otázky, určite nehnuteľnosť predáte.

Náš tip 

Vždy je lepšie riešiť predaj cez realitného makléra. Vyhnete sa zbytočným chybám, poplatkom a časovému naťahovaniu predaja. Vyberte si overenú a osvedčenú realitnú kanceláriu, poistenú pre prípad škody a zazmluvnenú na právne úkony. A takú, ktorá sa vám zdá v niečom iná, lepšia, profesionálnejšia ako konkurencia.

Ako najlepšie predať nehnuteľnosť?

Jednoznačne s pomocou profesionála. Takého, ktorý vás presvedčí, že vašu nehnuteľnosť predá. A bude za vás riešiť všetko, s čím by ste sa museli boriť sami, keby ste predávali „na vlastné triko“.

 1. obráťte sa na profesionálov
 2. hľadajte tých najlepších
 3. ak sa im darí predávať, iste vedia, ako na to
 4. hľadajte tých, ktorí majú referencie a aj svojský štýl
 5. ak blúdite na webe, nie je to OK
 6. dajte okrem zdravého rozumu aj na inštinkt a na emócie.

Vedeli ste, že…

…najlepší realitní makléri nemusia byť tí „najväčší“?

Nadnárodný realitný holding iste vie kvalitne predávať. Ale aj „trojchlapová“  firma spoza vášho rohu vás môže pozitívne prekvapiť svojou profesionalitou.

Rady na záver

V štatistikách predaja nehnuteľnosti majú navrch predaje cez profesionálov. Dôvody sú jednoznačné. Nikto, kto raz alebo snáď párkrát za život predáva svoju nehnuteľnosť, nie je realitný maklér. Tak, ako pri všetkom, kde si neviete rady, obráťte sa na tých, ktorí to vedia. Radi vám to dokážu, ušetria čas a mnoho zbytočných starostí. 

Obrázky: https:// pexels.com