Kým len malé percento ľudí si vie kúpiť nehnuteľnosť z vlastného vrecka, väčšina sa obracia na banky a ich ponuku úverov. Vďaka príjemným úrokovým sadzbám sa dnes zadlžuje veľké percento populácie. Ak aj vy premýšľate, ako financovať novú nehnuteľnosť, máme pre vás zopár rád.
Vysoké ceny nehnuteľností
Samozrejme, na svoju vysnívanú nehnuteľnosť si môžete aj našetriť. Problémom však sú práve vysoké sumy, ktoré sa z roka na rok neustále zvyšujú. Tie robia problémy kúpiť si nehnuteľnosť len tak, bez požičania, z peňazí z vlastného vrecka. To je aj dôvod, prečo sa úvery stali tak populárnymi a dnes ich využíva stále viac a viac ľudí.
Možnosti financovania nehnuteľnosti
- hypotekárny úver
- stavebné sporenie
- medziúver
- spotrebný úver
Hypotekárny úver
Možnosť číslo jeden je klasika, hypotekárny úver. Na ten sa dnes obracia snáď každý, kto si chce požičať peniaze na kúpu nehnuteľnosti. Pravdou však je, že podmienky poskytovania úverov sa každoročne sprísňujú. V dnešnej dobe je priam nemožné dostať hypotéku, ktorá by bola 100 % z ceny nehnuteľnosti. Banky najčastejšie poskytujú úvery do 80 % z hodnoty nehnuteľnosti.
Hypotekárny úver má splatnosť od štyroch do zväčša tridsiatich rokov a banky ho poskytujú najčastejšie na kúpu, rekonštrukciu alebo výstavbu nehnuteľnosti.
TIP:
Aj v dnešnej dobe sa stále dá nájsť hypotéka, ktorá je do výšky 100 % z hodnoty nehnuteľnosti. Stačí len požiadať banku o kombináciu výhodnej hypotéky a spotrebného úveru, ktorý vám doloží potrebné percentá k celej hodnote nehnuteľnosti.
Stavebné sporenie
Stavebné sporiteľne väčšinou poskytujú veľmi výhodné stavebné sporenie, kedy si po šiestich rokoch šetrenia peňazí môžete finančné prostriedky vybrať a ľubovoľne použiť.
Výhodný stavebný úver môžete získať v druhej fáze, po šiestich rokoch sporenia. Ak oň v tomto čase záujem nemáte, môžete ďalej financie šetriť alebo ich použiť na niečo, čo práve v danej chvíli potrebujete.
Výhody stavebného úveru
- úroková sadzba porovnateľná s hypotekárnym úverom
- zabezpečenie vkladov v stavebnom sporení
- limit výšky stavebného úveru je spravidla vyšší ako pri bežných hypotékach
Medziúver
Špeciálnym typom úveru je medziúver. O ten môžete požiadať ešte predtým, ako vám vznikne nárok na pridelenie stavebného úveru. Dokáže vám tak pomôcť získať finančné prostriedky na obdobie, kedy ich ešte nemáte zo stavebného úveru. Jeho nevýhodou je vyšší úrok.
Spotrebný úver
Spotrebný úver je najrýchlejšou možnou cestou, ako získať finančné prostriedky. Banky poskytujú spotrebné úvery väčšinou v prípade nákupu spotrebného tovaru, no môžu ho poskytnúť aj na rekonštrukciu alebo nákup nehnuteľností. Tento typ úveru má však kratšiu dobu splatnosti ako bežné hypotéky. Vybrať si môžete z dvoch typov.
Typy spotrebných úverov
- účelový
- neúčelový
V prípade účelového je potrebné banke predkladať faktúru alebo iný doklad o kúpe.
Pri neúčelovom to nie je potrebné a peniaze môžete použiť na čokoľvek. Neúčelový spotrebný úver však má vyššie úrokové sadzby.
Vedeli ste, že …
… v roku 2009 bola najlacnejšia hypotéka s ročným úrokom približne 6,37 %?
Dnes sa takých čísel báť nemusíte. Úroky sa drasticky znížili a v priemere dosahujú čísla okolo 1,65 %.
Zhrnutie
Na financovanie svojej novej nehnuteľnosti môžete využiť viacero zdrojov. Je naozaj z čoho vyberať. Jednotlivé úvery môžete medzi sebou kombinovať a získať tak ten najlepší možný variant.
Pri vyberaní úverov sa zamerajte na:
- úrok, ktorý vám banka pri úvere poskytuje
- typ úveru, ktorý vám sedí najviac
- dĺžku splácania
- ďalšie služby, ktoré vám banka popri úvere poskytuje
Obrázky: https:// pxhere.com