Každý, kto vážne rieši bývanie a nie je milionár, má zopár možností: „Hotel mama“ či viacgeneračné bývanie? Ak samostatné, tak buď vo svojom, alebo v cudzom, prenajatom. Skúsime porovnať bývanie v prenájme a v nehnuteľnosti s hypotékou.
Porovnávame porovnateľné?
Oba spôsoby majú niečo spoločné: sú to najbežnejšie spôsoby riešenia bývania. Obe možnosti majú svoje plusy aj mínusy. Pri porovnávaní ide o vyhodnotenie pozitív. Ale aj o zváženie možných negatív.
Ekonomický pohľad
Ak sa pozrieme cez ekonomické okuliare, uvidíme to, čo experti. Náklady na prenájom a hypotéku sú z dlhodobého pohľadu podobné. Dlhodobý znamená minimálne 20 rokov. Porovnávajú sa viaceré nákladové faktory a položky.
Porovnávané ukazovatele
- cena nehnuteľnosti
- mesačné náklady
- splátka hypotéky
- úroková sadzba
- medziročný rast cien
- inflácia
- výška mesačného nájmu
- náklady na rekonštrukcie.
Z týchto dát dokáže ekonomický analytik vytvoriť modelový príklad. A dokázať, že dlhodobé náklady na hypotéku a podnájom sa vážne podobajú.
Aký je teda rozdiel?
Na konci modelového príkladu je kľúčový bod. Často je to pri rozhodovaní bod zlomu. Po 20 rokoch je nájomník stále nájomníkom. A platí ďalej nájom. Ak nie vyšší, tak rovnaký. Platiteľ hypotéky je po jej splatení majiteľom nehnuteľnosti. S nižšími mesačnými nákladmi.
Aký je výsledok ekonomického porovnania?
Dnes sa viac oplatí hypotéka. Ceny nehnuteľností sú síce na maxime. „Ceny“ hypoték ale naopak na minime. Dostať sa k bývaniu cez hypotéku je pomerne jednoduché. A v konečnom dôsledku relatívne lacné. Splátka hypotéky je vždy nižšia ako nájom.
Pohľad emočný
Ak ideme na vec pocitovo, majú oba spôsoby svoje lákadlá. Podnájom je free – zbalím sa a idem ďalej. Dobrodružné typy sú ochotné za tento pocit platiť viac. Hypotéka je istota, že ak splatím, budem vo svojom. Ideálne riešenie pre konzervatívnych.
Náš tip
O spôsobe bývania uvažujte dôsledne. Ide o rozhodnutie na niekoľko rokov alebo aj na celý život. Možnosti sú k dispozícii, stačí si vybrať.
Komu viac vyhovuje nájom?
Najmä tým, ktorí nemajú rodinu. Sú mladí, nechcú sa viazať na celý život. Často cestujú, za prácou alebo zážitkami. Myslia dopredu v horizonte rokov a nie desaťročí. Patria sem aj tí, ktorí si nemôžu vziať hypotéku. Špecifický je segment luxusných nájmov pre bohatých.
Komu sedí hypotéka?
Všetkým, ktorí sa plánujú usadiť na viac než 20 rokov. Väčšinou mladým, ale už stabilizovaným. Ekonomicky aj sociálne. Ktorí chcú dôstojné bývanie pre svoju rodinu. Sú ochotní dlhodobo splácať to, čo chcú vlastniť. A našetrili 20 % hodnoty nehnuteľnosti.
Hypotéka
Výhody
- mesačná splátka nižšia ako nájom
- vlastnenie nehnuteľnosti po splatení
- stabilné dlhodobé riešenie
- možnosť zariadiť nehnuteľnosť podľa seba
- skvelá investícia (prenájom)
Nevýhody
- dlhodobé splácanie
- možnosť prísť o nehnuteľnosť pri nesplácaní
- starosti vlastníka nehnuteľnosti.
Prenájom
Výhody
- netreba sa viazať na desaťročia
- absencia stresu, že nebude na splátky
- bez starostí vlastníka nehnuteľnosti
- flexibilita
Nevýhody
- vyššie mesačné náklady
- možnosť nekorektného prístupu vlastníka
- absencia istoty dlhodobého bývania
- obmedzené možnosti úprav a zariadenia nehnuteľnosti.
Vedeli ste, že…
… pre pomerne vysoký počet Slovákov je nehnuteľnosť jediným významnejším majetkom?
Preto sa mnohí rozhodnú dlhodobo zadĺžiť práve pre zabezpečenie bývania.
Prenájom či hypotéka?
Oboje. Rozhodnutie závisí od viacerých faktorov. Ale prioritne od statusu a nastavenia toho, kto sa rozhoduje. Obe riešenia sú dostupné, ich cena je z dlhodobého hľadiska porovnateľná. Treba len zvážiť plusy a mínusy a rozhodnúť sa.
Obrázky: https:// pexels.com