Našli ste dokonalé miesto pre život. Vravíte si: „Presne tu by som si vedel predstaviť vysnívaný domček.“ Má to však háčik. Pozemok je v poriadne strmom kopci. No žiadnu paniku, aj pozemok do kopca možno zmeniť na výhodu.
Dom na svahu je rozprávkový
Postaviť si dom na svahu poteší každého, kto nechce mať vedľa seba radovú zástavbu. Namiesto výhľadu do susedovej záhrady, budete mať čarokrásny pohľad do doliny a na vlastný pozemok. Tak isto bývanie v kopcoch si vyžaduje aj špecifické umiestnenie domov, takže rozhodne si so susedmi nebudete pozerať do okien. A to je výhoda nielen počas dňa, ale aj v noci.
Pred kúpou domu sa poraďte s geológom
Bude to jeden zo základných predpokladov na to, aby ste mohli pokojne spávať. Pretože kopcovitý terén je prirodzene omnoho náchylnejší na zosuvy ako rovinatý. Aby sa vám nestalo, že jedného dňa vám začnú praskať steny a statik vyhlási dom za neobývateľný. Geológ pomocou sondy určí, či je svah vhodný na stavbu alebo nie.
Nájdite vhodné miesto
Geológ by mal určiť nielen vhodnosť svahu na stavbu, ale aj miesto, kde to bude pre dom najbezpečnejšie. Ideálne je, ak je dom postavený na vrchole svahu. To zabezpečí najkrajší výhľad z okien domu na celú záhradu pod vami.
Je to jedna z najväčších výhod svahu. Avšak konečné slovo musí mať geológ v spolupráci so statikom. Nie je totiž nič horšie, ako po piatich rokoch zistiť, že svah sa pohol a s ním sa rúca aj sen o vašom bývaní.
Oslovte architekta a projektanta
Po tom, ako prejdete všetky potrebné formality so statikom a geológom, prichádza na rad architekt. Ten dokáže dokonale využiť všetky klady pozemku a jeho možností, aby ste si na pozemku postavili vysnívaný dom. Navyše projekt domu budete potrebovať aj k stavebnému povoleniu.
Vedeli ste, že…
… pri stavbe domu na svahovitom pozemku je veľmi dôležitý aj hydrogeologický prieskum?
Musíte vedieť, ako spodné vody obklopujú terén a či neohrozujú stavbu domu.
Medzi výhody pozemku na kopci patrí
- perfektný výhľad do diaľky aj na vlastnú záhradu
- nebude hroziť stojatá voda, čo je skvelé pre záhradu
- južné svahy budú omnoho viac vyhriate ako rovinaté
- budete mať vlastný svah na sánkovačku
Menšie nevýhody pozemku do kopca
- úprava si vyžiada vyššie náklady
- musíte dávať pozor na eróziu
- svah je potrebné spevniť
- chodenie do svahu je namáhavejšie
Všetky tieto nevýhody však môžete zmeniť na pozitíva. Ku ktorým navyše dostanete pevné nohy a pekný zadok. Tie vyformuje práve kopec.
Ideálny priestor na vínnu pivnicu
Ide o jednu z najväčších výhod pozemku na svahu. Môžete mať priamo v zemi zabudovanú vínnu alebo klasickú pivnicu. To sa nikde nedá spraviť tak dokonale a efektívne ako práve vo svahu. Nezabudnite na to pri projektovaní.
Pripravte si viac peňazí
Stavba domu na svahu bude drahšia ako na rovine. Je potrebné s tým počítať. Pretože bude nutné spevnenie svahu, vytvorenie kaskád aj schodov. Na druhej strane získate obdivuhodne krásny pozemok, ktorý na rovine nikdy nedosiahnete.
TIP
Pri výbere svahovitého pozemku si dajte pozor, aby bola prístupová cesta čo najmenej strmá. Oceníte to hlavne v zimných mesiacoch.
Zhrnutie
Pozemok do kopca predstavuje výzvu. Tak isto je nutné počítať s vyššími nákladmi už pri jeho obstaraní, pretože si vyžaduje viac odborných stanovísk. Viac bude stáť aj spevnenie pozemku, tvorba kaskád a úprava svahu.
Avšak dom si nekupujete na týždeň, ale na celý život. Vďaka tomu získate pozemok, ktorý vám budú všetci závidieť. Pokojné miesto, perfektný výhľad, dokonalú pivnicu a miesto, kde sa budú tešiť aj vaše deti či vnúčatá.
Kvalitne ošetrený svah nie je pre stavbu domu nebezpečný. Naopak, ak nepodceníte prieskumy, získate omnoho výhodnejší aj lukratívnejší pozemok ako v rovinatej oblasti či nebodaj v radovej zástavbe.
Obrázky: https:// pixabay.com