Rady a tipy

Cena nehnutelnosti pic

Aký vplyv má cena na predaj nehnuteľnosti?

Pre mnohých kľúčový, pre viacerých určujúci, pre iných rozhodujúci. Pre milionárov zrejme zanedbateľný. Vplyv ceny na predaj je v každom prípade dôležitý. Realitný trh je ale dynamický a jeho stav, nastavenia a vývoj určujú viaceré faktory. Napríklad aj tie, ktoré vplývajú na konečnú predajnú cenu.

Ako to vidí predávajúci?

Samozrejme chce čo najdrahšie predať. Ak sa rozhodnete predávať dnes, oplatí sa. Ceny realít sú totiž na Slovensku na maximách. Tak je to prakticky vždy, keď dopyt prevyšuje ponuku. Vlastníci nehnuteľností teda môžu očakávať vyšší záujem. Šikovný maklér z týchto faktorov dokáže vyťažiť maximum. Teda čo najvyššiu predajnú cenu. Z pohľadu predávajúceho má cena vždy zásadný vplyv na predaj.

Ako to vidí kupujúci?     

Chce čo najlepšie kúpiť. Aj pre záujemcu o nehnuteľnosť má cena, samozrejme, zásadný význam. Ak zostaneme v aktuálnej modelovej situácii, kupujúci dnes musí očakávať vysoké ceny. A hľadať tú ponuku, ktorá mu bude vyhovovať. Teda prijateľný „pomer ceny a požadovanej kvality“. 

Neoplatí sa ale čakať na zníženie cien, pretože k nemu ani nemusí dôjsť. V čase, ktorý je pre kupujúceho prijateľný. Naopak, ceny budú podľa analytikov ďalej rásť. Pozitívna správa je ale tá, že „cena peňazí“ je aktuálne na veľmi výhodnej úrovni. Kupujeme teda drahšie, ale s veľmi nízkymi úrokmi a dostupnými hypotékami.

Náš tip 

Pri predaji hľadajte vždy realitku, ktorá vie cenu správne odhadnúť. Analyticky a nie „z brucha“. Čím viac dát a faktorov makléri dokážu vyhodnotiť, tým lepšie.   

Aké sú aktuálne ceny?

Experti, profesionáli, odborníci pracujú s aktualizovanými dátami Národnej banky Slovenska. Podľa nich sa rast cien bývania v našej krajine v posledných mesiacoch výrazne zrýchlil.

 • ceny bývania prekonali rekordné hodnoty z roku 2008
 • priemerná cena m2 dosiahla v roku 2008 maximum 1549 €
 • dnes sme na priemernej hodnote bývania 1603 €/m2
 • priemerná cena bytov je na úrovni 1898 €/m2
 • priemerná cena domov stúpla na 1247 €/m2
 • podľa analytikov budú ceny stále mierne rásť.

Aké faktory ovplyvňujú cenu nehnuteľnosti?

 • stav
 • atraktivita
 • lokalita, prostredie
 • dostupnosť k nehnuteľnosti
 • prístup na pozemok
 • dostupnosť inžinierskych sietí a infraštruktúry
 • dostupnosť občianskej vybavenosti.

Ako sa tvorí cena nehnuteľnosti?

Správne nastavenie ceny je kľúčovým krokom k úspešnému predaju. Ideálne je využiť niektorý zo spôsobov porovnávacej analýzy. Šikovný maklér sa dokáže na základe analýzy dát trafiť do cenového pásma, prijateľného aj pre predávajúceho, aj pre kupujúceho.

Vedeli ste, že…

… našou výhodou, čo sa týka dostupnosti hypoték a úrokových sadzieb, je naša mena – euro? 

Aktuálna úroková sadzba hypotekárnych úverov sa hýbe na Slovensku od 0,6 do 1,25%. Napríklad v Čechách je to od 1,98 do 3,19%. Aj keď priemerné ceny realít stúpli na historické maximá, dostupnosť financovania je na historickom minime.

Vplyv ceny je vždy dôležitý

Predajnú cenu nehnuteľnosti ovplyvňujú viaceré faktory. Je rozdiel predávať vilu pod Slavínom, alebo dvojgeneračný dom v Orechovej Potôni. Cenu nehnuteľnosti určuje jej vek, stav, veľkosť, lokalita, vzhľad, rozloha pozemku, ale aj dostupnosť, okolie…Väčšinou – až na výnimky – platí, že čím novšia nehnuteľnosť, tým drahšia. 

Ak teda porovnávame porovnateľné. Na hodnotu a predajnú cenu starých a aj nových nehnuteľností pôsobí viacero faktorov. Aj na hodnotu kúrie v pôvodnom stave zo 17. storočia. Aj na cenu novej haciendy s heliportom, bazénom, stajňami, tenisovým kurtom a vinohradom. Cena nehnuteľnosti má pri predaji vždy zásadný vplyv. Pre predávajúceho aj pre kupujúceho.    

Obrázky: https:// pexels.com