Ceny nehnuteľností za posledné roky rástli extrémnym tempom. Tí, ktorí si chceli kúpiť nové bývanie, nesmeli zaváhať. Suma sa totižto vedela zmeniť zo dňa na deň. Najnovšia situácia s koronavírusom však ovplyvňuje všetky segmenty trhu. Dokonca aj ten s nehnuteľnosťami. Príde kvôli nemu viditeľné znižovanie cien?
Väčšina mladých ľudí dnes pri výbere bývania siaha po možnosti prenájmu. Nemajú dostatok financií na to, aby si byt kúpili. Iní si zas nehnuteľnosti kupujú, no na to, aby mohli sumu zaplatiť, využívajú hypotéky. Bude nakupovanie nehnuteľností kvôli koronavírusu jednoduchšie? Mnohí odborníci si to nemyslia.
Bytov je nedostatok
Podľa najnovších štatistík ceny za nehnuteľnosti v Bratislave rástli ešte v marci. A aj keď sa od tohto mesiaca krivka už nezvýšila, nezaznamenal sa ani výrazný pokles. Bytov je dlhodobo nedostatok.
Na trhu s realitami už niekoľko rokov prevyšuje dopyt ponuku. Záujemcov je veľa, no bytov nie. Veľmi rýchlo sa predávajú nové aj staršie byty. Kvôli situácii s koronavírusom sa pravdepodobne určití záujemcovia vytratia. Podľa odborníkov ich však bude stále dosť.
Vedeli ste, že …
podľa viacerých expertov sa krízy opakujú každých 10 rokov? Posledná veľká kríza nastala v roku 2008. Bolo teda otázkou času, kedy príde ďalšia.
Koronakríza sa nedá porovnávať s krízou v roku 2008
Niektorí ľudia porovnávajú tohtoročnú krízu s tou z roku 2008. V tomto období ceny nehnuteľností padali rýchlym tempom. Problémom však je, že situácia dnes je úplne iná ako pred 12-timi rokmi. Sú tu dva významné rozdiely:
- v roku 2008 sme neboli zatvorení doma kvôli vírusu,
- a ponuka prevažovala nad dopytom.
V roku 2008 sa kvôli kríze nezastavil celý svet tak, ako teraz. Mnohé firmy fungovali ďalej a proti kríze sa dalo bojovať takmer okamžite. Koronavírus nás však teraz drží zatvorených vnútri. Kedy sa ekonomika znova obnoví, môžeme len predpokladať.
Druhým, a veľmi podstatným rozdielom je najmä to, že pred 12-timi rokmi ponuka prevažovala nad dopytom. Bytov bolo veľa a ľudia nemali záujem nakupovať. Ceny boli príliš vysoké a záujemcovia ich neboli ochotní akceptovať.
Po kríze nastal pád cien nehnuteľností. Tie sa následne pomalým tempom zvyšovali až na dnešné ceny.
Trh sa zastaví
Namiesto toho, aby ceny radikálne padali, sa trh skôr zastaví. Je možné, že sa ponuka nehnuteľností o niečo zvýši. Nemalo by ísť však o nejaké výrazné zmeny.
Krízy sú bežným a prirodzeným javom. Raz za čas sa objavujú, a preto bolo nutné počítať s ďalšou.
Najviac ovplyvnené budú staré byty
Nedá sa tvrdiť, že jemné kolísanie v cenách nepríde. Kríza spojená s koronavírusom bude mať určité následky. Najviac sa to však odrazí na starších bytoch a to hneď v dvoch prípadoch:
- ich suma sa môže znížiť od 5 % do 10 %,
- a môže sa predĺžiť doba ich predaja.
Novostavby nebudú nijako špeciálne ohrozené. Ich ceny by sa meniť nemali.
Po kríze príde rýchly návrat
V roku 2008 padli ceny nehnuteľností radikálne. Ich rast na podobnú alebo rovnakú sumu spred krízy trval niekoľko rokov. Preto sa v období po kríze rozhodne oplatilo byt či dom kúpiť.
Keďže v tomto období sa neočakávajú výrazné zmeny v sumách, po kríze by mal prísť rýchly návrat. Dopyt bude znova vysoký a ponuka sa zúži.
Zhrnutie
Pokiaľ bude dopyt prevyšovať ponuku, ceny za nehnuteľnosti budú neustále rásť. V prípade krízy zas stagnovať. Ak premýšľate nad kúpou bytu či domu, po kríze by ste mali hneď konať. Ceny sa budú pravdepodobne už len zvyšovať.
Obrázky: https:// pexels.com