Rady a tipy

Dom ci byt

Dom či byt? Tento návod vám pomôže správne sa rozhodnúť!

Jedná veľká životná dilema je rozhodnúť sa, či kúpiť byt alebo dom. Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. Často záleží len na osobných preferenciách. Čo je však všeobecne lepšie? 

Kúpa bytu či domu je veľkým krokom. Na takýto krok sa treba pripraviť nielen finančne, ale taktiež psychicky a fyzicky. Ešte pred samotnou kúpou je však dôležité premyslieť si, čo vlastne kúpiť. Je pre vás lepší byt alebo väčší dom so záhradou? 

Pre rodiny s malými deťmi

Dalo by sa povedať, že názor “dom je pre rodiny lepším variantom” je zastaraný. V dnešnom svete nájdete obrovské množstvo veľkých bytov, v ktorých sa budú menšie aj väčšie rodiny cítiť veľmi dobre. Problém však nastáva pri myšlienke o záhrade. V tej sa vedia deti skvelo zabaviť a zahrať. Záhradu však väčšinou poskytuje len dom

Dôvod, prečo je dom všeobecne pre rodiny lepší je ten, že má väčší pozemok. Ten poskytuje viac možností a to nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Záhradný altánok, bazén či zelený trávnik je snom mnohých ľudí už od detstva. 

TIP:

Pri výbere domu sa zamerajte najmä na lokalitu a pozrite si dopravné spojenia. Mohlo by sa totižto stať, že keď deti trochu vyrastú, stanete sa ich osobným taxikárom a všade ich budete musieť voziť. 

Pre mladých a bezdetných

Presným opakom bytu v pokojnej oblasti je byt v strede mesta. Ruch mesta, služby dostupné na každom kroku a možnosť rôznej zábavy. Mesto toho poskytuje naozaj veľké množstvo. Jeho nevýhodou je najmä to, že vo väčšine prípadov poskytuje menšie miesto na bývanie a nemá záhradu.

Byty sú skvelou alternatívou pre mladých ľudí, ktorí žijú rýchlym životom a nepotrebujú sa ešte usadiť. Mladí ľudia si v meste vedia nájsť veľa pracovných pozícií a ďalších zaujímavých príležitostí. 

Keď je dom detským snom

Každý človek má nejaký sen. Niektorí túžia precestovať svet, iní si chcú založiť rodinu, a tí ďalší chcú rodinný dom. Pekný veľký, so záhradou, bazénom, altánkom a množstvom kvetov a stromov. V tomto prípade máte dve možnosti: 

 • postaviť si svoj vlastný,
 • kúpiť už postavený. 

Mnoho ľudí sa v dnešnej dobe vyhýba stavaniu domov. Je to nielen nákladné, ale taktiež zdĺhavé. Nie je preto nič lepšie ako prísť, vybrať si určitý dom a začať bývať. Nezabudnite si však premyslieť všetky výhody a nevýhody. Dom nemusí byť len skvelým miestom na bývanie, ale aj zlatou klietkou. 

Bezpečie a pokoj v dome 

Domy sa väčšinou stavajú na konci mesta alebo na dedinách. Máte tak istotu pokoja, bezpečia a ticha počas noci. Dediny sú vhodné pre rodiny s menšími deťmi. Menší problém však môže prísť, keď deti dospejú a budú túžiť po nejakom “ruchu mesta”. Menšie dediny im len ťažko poskytnú určitý druh zábavy a oddychu. 

Koniec koncov, domy sú pre rodiny stále výhodnejším variantom. Ak deti vyrastú a budú túžiť vyjsť si niekam s priateľmi, jednoducho sa pomocou dopravných prostriedkov do mesta dostanú. Vždy sa však budú môcť vrátiť do pokojnej dediny a väčšieho domu so záhradou

Vedeli ste, že …

… bežný človek trávi väčšinu svojho života doma? 

Je preto dôležité vybrať si miesto, v ktorom sa budete cítiť dobre a bude sa vám páčiť. 

Dom je skoro vždy vyššou investíciou

Vo všeobecnosti platí, že ak si chcete kúpiť alebo postaviť dom, musíte si odložiť viac peňazí ako na byt. Samozrejme, nie je to vždy tak. Nájdu sa aj byty drahšie od domov. Ak si však vezmeme ako príklad bežný byt, rozhodne vyjde menej v porovnaní s dvojposchodovým domom. 

Menej atraktívna lokalita

Dom nie je vždy tou najlepšou investíciou. Často sa nachádza v menších dedinách a na menej atraktívnych miestach. Jeho hodnota tak o pár rokov môže byť aj nižšia. Naopak, pri kúpe bytu v centre mesta máte istotu. Ak ho budete chcieť po rokoch predať, jeho cena môže byť vyššia

Čo je teda lepšie? 

Po všetkých spomínaných argumentoch sa poďme pozrieť na výhody a nevýhody ako bytu, tak aj domu. 

Výhody domu 

 • Väčší pozemok
 • Záhrada
 • Domy sa väčšinou nachádzajú na dedinách, kde je bezpečie a pokoj
 • Dom je vaším miestom, na rozdiel od bytu, ktorý sa nachádza v nejakej “cudzej” budove
 • Vo väčšine prípadov je dom väčší ako byt

Nevýhody domu

Dom sa nenachádza v centre mesta, čiže do práce, školy alebo za službami je potrebné neustále dochádzať.

 • O záhradu sa treba neustále starať a niečo v nej robiť
 • Rovnako je potrebné neustále sa starať aj o dom 

Výhody bytu 

 • Človek býva priamo v meste, často aj v jeho centre
 • Nemusíte sa starať o záhradu alebo jeho okolie
 • Pešo sa dostanete kamkoľvek chcete, ak sa vám nechce pešo, môžete využiť auto či autobus, a ušetríte tak hodiny cestovania

Nevýhody bytu 

 • Obmedzený priestor 
 • Väčšinou neposkytuje záhradu

Záver 

Veľká väčšina ľudí túži po vlastnom dome, iní zas po byte. Výber však závisí od vašich osobných preferencií a najmä od životného štýlu. Pre niektoré rodiny môže byť lepší dom, pre iné zas byt. Každý z nich má však ako výhody, tak aj nevýhody.

Obrázky: https:// pexels.com